Zikrin Fazileti Hakında Hadisler Nelerdir ?

yorumsuz
373 views

ZİKRİN FAZİLETİNE DAİR HADİS İ ŞERİFLER

“Ademoğlu, Allah’ın zikrinden daha çok kendisini azaptan kurtaracak bir amel yapmamıştır.”

“Herhangi bir topluluk Cenabı Ecelli A’lâ’yı zikretmek için otururlarsa muhakkak melekler onları kuşatır, onları rahmet-i ilâhiyye kaplar, onların üzerine vakar iner ve Cenabı Ecelli A’lâ onları (zikreden kullarını) nezdin- de bulunan meleklerine medh ü senâ eder.”9

“Peygamber Efendimiz (s.a.v.), ashab-ı kiramdan zikretmek için toplanan bir cemaatın yanına geldi ve onlara hitaben: “Sizi (burada) bulunduran şey nedir?” buyurdu.

Ashab: “Bizi İslam dinine hidayet buyuran ve bize bunu ihsan eden Allah Teala’yı zikretmek için buraya toplanmış bulunuyoruz.” dediler.

Zikrin Fazileti Hakında Hadisler Nelerdir ?

Peygamber Efendimiz: “Hakikaten Allah Teala’yı zikretmek için mi burada bulunuyorsunuz? Ben size inanmadığımdan and vermiyorum. Bana Cebrail (a.s.) gelip haber verdi. Muhakkak Allah Teala sizinle meleklerine karşı iftihar ediyor.” buyurmuşlardır.

“Size amellerin en hayırlısını, Allah Teala’nın yanında en temiz olanını, Allah katında derecelerinizi en çok yükseltenini ve sizin için altın ve gümüş infak etmekten, harp meydanlarında düşmanlarınızla karşılaşıp onların boyunlarını vurmaktan ve düşmanlarınızın sizin boynunuzu vurmaktan daha hayırlı amelleri haber vereyim mi?

Ashab: “Haber ver, ya Resulellâh!” dediler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Allah’ı zikretmektir.” 10 buyurdu.

“Bir kimse Hazreti Peygamber’in huzuruna gelerek: “Yâ Resulellâh! İslam’ın emirleri çoğaldı, bana bir şey haber ver ki, ona sımsıkı sarılayım.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ona cevaben: “Allah Teala’yı zikretmeye devam et.”ıı buyurdu.

“Allah’ı çok zikredin, tâ ki münafıklar deli diyene kadar.”

“Münafıklar size mürâi diyene kadar, Allah’ı çok zikredin.”

“Bir topluluk bir yere toplanır da Allah’ı zikrederlerse, bir münadî onlara: “Mağfiret olundunuz, kalkınız. Günahlarınız sevaba tebdil kılındı.” diye nida eder.”1” O “Münferidûn sebkat edip ilerledi.”

Ashab: “Münferidûn kimlerdir, yâ Resûlellâh?” diye sordular.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) cevaben: “Allah’ı çok zikreden erkekler ve kadınlardır.” buyurdu.”

Zikrin Fazileti Hakında Hadisler Nelerdir
Zikrin Fazileti Hakında Hadisler Nelerdir

Zikrin Fazileti Hakında Hadisler Nelerdir,Zikrin fazileti nedir,nasıl Zikir edilir ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın