Yatarken Okuyacağımız Dua

yorumsuz
298 views

YATARKEN OKUNACAK DUÂ

Yatarken Okuyacağımız Dua Manası: “Allahım! Senin mübarek ism-i şerifini zikrederek (anarak-okuyarak, söyleyerek) ölürüm (uyurum) ve yine senin mübarek ismini anarak dirilirim (uyanırım).” demektir.

Yatarken Okuyacağımız Dua İzah:

Hz. Huzeyfe ve Ebû Zer (R.A.) şöyle rivâyet etmişlerdir:Resûlullâh (S.A.V.), akşamleyin (gece) yataklanna girdikleri zaman, sağ elini mübârek yanağının altına koyar sonra şöyle buyurarak:

Okunuşu: “Bismikellâhümme ehyâ ve emûtü.”duâsını okurlardı. (Buhârî)

Uyku bir çeşit ölüm gibidir. Uyuyan adamın elindeki bulunan bütün varını yoğunu alsan haberi olmaz. Uykuya yatan kimse için sabah sağ kalkacağı da belli değildir. Uykuda başına ne gibi belâlar, musibetler geleceği de belli değildir. Duâda uyku ölüm kelimesiyle söyleniyor. Bunların uzun uzun hikmetleri vardır. Fakat yerimiz az olduğu için uzun uzun yazamıyoruz.

Yatarken Okuyacağımız Dua Bir Hadis-i Şerifinde sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz, Abdullah bin Hubeyb (R.A.)e şöyle buyurmuştur:

“Akşama eriştiğin vakit üç kere “Kul hüva llâhü E had, Kul Eûzü bi-Rabbil-Felâk, Kul Eûzü bi-Rabbinnas” Sûrelerini oku. Bu sûreler seni her şeyden korumaya kâfi gelir. Sabaha kavuştuğun uakit de aynen böyle oku.” diye tavsiye buyurmuşlardır. (Hadis-i Ebû Dâvûd ve Tirmîzî rivâyet etmiştir.)

Hz. Âişe (R.A.) vâlidemizin rivâyet ettiği bir Hadîs-i Şerîfde sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimizin şöyle hareket buyurduklarını söylüyor:

“Resûlullâh (S.A.V.) yatağında istirahat hâlinde iken “Kul hüvallâhü Ehad, Kul Eûzü bi-Rabbil-Felâk, Kul Eûzü bi- Rabbinnas” Sûrelerini okur ve iki eline üfleyip mübarek vücuduna yetişebildiği yerlere kadar sıvazlardı (sürerdi) Bunu üçer defa yaparlardı.” (Buharı ve Müslim)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın