Ramazanın manası

yorumsuz
424 views

RAMAZANIN MANASI

Ramazan kelimesinin manası hakkında çeşitli rivayetler yapılmıştır. Bazıları Ramazan, Allahü Teala’nın (Celle Celalühü) esma-i hüsnasından bir isimdir demişlerdir. Hazreti Cafer-i Sadık’ın (Radıyallahü Anh) babasından rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) “Siz Ramazan demeyiniz, Allahü Teala’nın Kur’an-ı Kerim’de buyurduğu gibi ‘Şehr-i Ramazan-Ramazan Ayı’ deyiniz”buyurmuştur.

Yine bazı alimler Ramazan-ı Şerif ayına Ramazan denmesinin sebebi, Ramazan’ın günahları yok etmesi ve yakmasından ötürüdür demişlerdir.

Bazı alimler de, kum ve taşların güneşin sıcaklığından kızdığı gibi, ahiret işlerini düşünmek ve konuşmaktan da müminlerin kalplerinde tesir ve hararet meydana gelir dediler. Halil’de, Ramazan, sonbaharda yağan yağmur manasında olan ‘rameda’ kelimesindendir. Bu aya Ramazan denilmesi, bu ayın beden ve kalpleri günahlardan temizleyerek pak eylemesi sebebiyledir demiştir.

Ramazan kelimesi beş harften ibarettir,

Allahü Teala’nın (Celle Celalühü) rıdvanına, muhabbetine, yani koruması ve kefaletine,(Elif) ülfetine, (O) (Nun) da nuruna işarettir.

Ramazan-ı Şerif ayı evliya ve Allahü Teala’nın (Celle Celalühü) seçkin kulları için keramettir. Ramazan-ı Şerif ayı, göğsün içindeki kalp, insanlar arasındaki peygamber, şehirler içinde Harem-i Şerif gibidir. Deccal’in Harem-i Şerife girmesi yasaktır. Şeytan da Ramazan-ı Şerif ayında tutuklu olup bu ayda insanlara zarar veremez. Peygamberler mücrimlere, yani günahkarlara şefaatçidirler. Ramazan-ı Şerif ayı da oruçlulara şefaatçidir.

Kalp, marifet nuru ve imanla süslüdür. Ramazan-ı Şerif ayı da Kur’an-ı Kerim okumak nuru ile süslenmiştir. Ramazan-ı Şerif ayında mağfirete kavuşmayan kimse diğer ayların hangisinde mağfiret olunabilir ki? Bunun için kul, tevbe kapıları kapanmadan tevbe etmeli, Hakk’a inabe ve dönme zamanı geçmeden dönmelidir. Ağlama ve rahmet zamanı geçmeden de ağlamalıdır.

Ramazanın manası
Ramazanın manası
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın