Ramazan ayında kılınacak namazlar

yorumsuz
2.278 views

Ramazan ayında kılınacak namazlar

1- İbn-i Mes’ud’dan (Radıyallahü Anh) yapılan rivayete göre Ramazan-ı Şerif ayının ilk gecesinde kim nafile namaz kılar ve kılacağı namazda FETİH SURESİ’ni okursa Allahü Teala (Celle Celalühü) o yıl boyunca o kimseyi bütün bela ve musibetlerden muhafaza eder.

2-Ebu Said el-Hudri ve Ebu Hureyre’den (Radıyallahü Anhüma) yapılan rivayete göre Ramazan-ı Şerif ayının ilk gecesinde iki rekat namaz kılınır. Her rekatında FATİHA ve FETİH SURELERİ okunur. Selam verdikten sonra ise on defa KADİR SURESİ okunur ve on defa da Peygamber Efendimiz’e (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) salavat getirilir.

3-Ramazan-ı Şerif ayının birinci gününde dört rekat namaz kılınır. Her rekatında bir FATİHA SURESİ ve beş AYETEL KÜRSİ okunur. Namazdan sonra ise bir defa AYETEL KÜRSİ okunur.

4- Ramazan-ı Şerif ayının onuncu gecesinde gece yarısı iki rekat namaz kılınır. Her rekatında bir FATİHA SURESİ, yedi AYETEL KÜRSİ, beş İHLAS SURESİ, beşer kere de FELAK ve NAS SURELERİ okunur. Selam verdikten sonra da yedi defa AYETEL KÜRSİ okunur ve Peygamber Efendimiz’e (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yedi defa salavatı şerife getirilir.

5-Ramazan-ı Şerif ayının onuncu gününde dört rekatlı namaz kılınır. Her rekatında bir FATİHA SURESİ, on KAFİRUN SURESİ ve on defa da İHLAS SURESİ okunur.

Ramazan ayında kılınacak namazlar

6-Ramazan-ı Şerif ayının on beşinci gecesi dört rekat namaz kılınır. Her rekatında bir FATİHA SURESİ on defa İHLAS SURESİ okunur.

7-Ramazan-ı Şerif ayının on beşinci gününde on iki rekat namaz kılınır. Her rekatında bir FATİHA SURESİ, bir AYETEL KÜRSİ, üç defa da KADİR SURESİ okunur. Namazdan sonra da on defa AYETEL KÜRSİ okunur.

8-Ramazan-ı Şerifin yirminci gecesinde iki rekat namaz kılınır. Her rekatında bir FATİHA SURESİ, bir defa da YASİN SURESİ okunur. Namazdan sonra da üç defa AYETEL KÜRSİ okunur ve Peygamber Efendimiz’e (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) üç defa salavatı şerife getirilir.

9-Ramazan-ı Şerif ayının yirminci gününde iki rekat namaz kılınır. Her rekatta birer defa FATİHA SURESİ, AYETEL KÜRSİ, KAFİRUN SURESİ ve İHLAS SURESİ okunur. Namaz bittikten sonra da on defa İHLAS SURESİ okunur ve Peygamber Efendimiz’e (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) on defa salavatı şerife getirilir.

10-Ramazan-ı Şerif ayının son Cuma günü dört rekat namaz kılınır. Kim bu günde, sırf kıyamet gününde düşmanlarını razı etmek niyetiyle dört rekat namaz kılarsa, ilk rekatta bir FATİHA SURESİ ile on bir İHLAS SURESİ, ikinci rekatta bir FATİHA SURESİ, üç Kafirun Suresi ve on bir İHLAS SURESİ, üçüncü rekatta bir FATİHA SURESİ, bir TEKASÜR SURESİ (Elhakümüttekasür) ve on bir İHLAS SURESİ, dördüncü rekattada bir FATİHA SURESİ, üç AYETEL KÜRSİ ve yirmi beş kere İHLAS SURESİNİ okursa Allahü Teala (Celle Celalühü) o kimseyi kabrin bütün korkunç hallerinden kurtarıp, kıyamette de hasımlarını kendisinden razı eder.

11-Ramazan-ı Şerif ayının otuzuncu gecesinde on iki rekat namaz kılınır. Her rekatında bir FATİHA SURESİ, on AYETEL KÜRSİ, on KADİR SURESİ, yirmi beş defa da İHLAS SURESİ okunur. Namaz bittikten sonra Peygamber Efendimiz’e (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yirmi beş defa salavatı şerife getirilir.

12-Yine Ramazan-ı Şerifin son gecesinde dört rekat namaz kılınır. Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:

“Bir kimse Ramazan-ı Şerifin son gecesinde dört rekat namaz kılsa, her rekatta bir FATİHA SURESİ ile bir AMENER RASULÜ ve beş İHLAS SURESİ okusa, o kişi hakkında ‘Cehennemden kurtuldu’ diye bir beraat yazılır ve kabir azabından emin olur. Aynı zamanda Allahü Teala (Celle Celalühü), o kimsenin kendi günahını ve ev halkının günahını bağışlar. Aynca bütün Muhammed ümmetinin oruçlannın sevabı kadar kendisine sevap verilir. Bu ay içinde tuttuğu

Ramazan ayında kılınacak namazlar

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın