Ölmek Üzere Olan Müslümana Karşı Vazifelerimiz

yorumsuz
383 views

ÖLMEK ÜZERE OLAN MÜSLÜMANA KARŞI VAZİFELERİMİZ?

Kendinden ümid kesilen, ölmek üzere olan müslümana karşı çok mühim vazifelerimiz vardır. Bu durumda hastamızın halini hemen büyüklerimize haber vermeliyiz. O halde vaziyeti büyükleri bidirme imkânından yoksun olabiliriz. Bu şartlarda, bu Müslüman kardeşimizi mümkün ise ayakları kıbleye gelecek şekilde yatırılmalı, başının altına küçük bir yastık koymalıyız. Ve derhal orada Müslüman cünüp, hayız ve lohusalı kimseleri çıkarmalısınız.

Ölmek Üzere Olan Müslümana Karşı Vazifelerimiz

Ölüm zamanı yaklaşmış bu kimsenin yanında yüksek sesle Kur’ân-ı Kerîm’den RA’D sûresi veya MÜLK sûresi ile BAKA- RA sûresinin son iki âyet-i kerîmesini okuyup Kelime-i Şehadet, Ke­lime i Tevhidi söyleyip tevbe ve istiğfar ediniz. Bu görevler yerine getirilirken bir taraftan da vefat etmek üzere olanın dudaklarını, pa­muğu zemzem suyuna batırıp ıslatınız.

Ruhunu teslim eden Müslüman’ın ise, hemen gözlerini kapatınız.

Gözlerini kapatırken şu duayı okuyunuz.

ÖLMÜŞ KİMSEYE OKUNACAK DUA

Bismillâhi ve alâ milleti Rasûlillâhi. Allâhümme yessir aleyhi em- rehü. Ve sehhil aleyhi ma bâdehü. Ve es’idhü bilikaike vec’ al ma harece ileyhi hayren mimma harece anhu.

ÖLMÜŞ KİMSEYE OKUNACAK DUA TÜRKÇESİ

Rasûlullah’ın tebliğ ettiği dini üzere ve Allah’ın adıyla. Allah’ım! Bu meyyitin işini kolaylaştır. Bundan sonrasını ona kolay kıl! Sana kavuşmakla onu mutlu eyle! Vardığı bundan sonraki hayatını ayrıl­dığı hayat (dünya)dan daha hayırlı kıl!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın