Kurşun Döktürme

yorumsuz
944 views

Kurşun Döktürme

KURŞUN DÖKMENİN TARİHİ

Kurşun elementi, kararlı elementlerin arasında bünyesinde en yüksek atom numarasına sahiptir. Atom numarası 82 olan kurşuna,kolay şekil verilebilir, dövülebilir. İçinde zehir olan ve ağırlığı ile öne çıkan bir maddedir.
Tarihe dönüp bakıldığında, kurşunun en az 3000 yıllık geçmişi var olduğu görülmektedir. Bir çok sanayi kolunda farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Tüm bu kullanım alanlarının çok dışında bir kullanımı da vardır ki, bu da halk arasında “Kurşun Dökmek” olarak geçer ve bu tamamen nazardan korunmak için yapılan bir işlemdir.Nazara karşı kurşun dökme, halk arasında yaygın olarak uygulanan bir gelenektir. Tarihi çok eskilere dayanır. İlk olarak ne amaçla yapıldığı, tam olarak bilinmese de kötü ruhları,uğursuzlukları kovmak için yapıldığı düşünülmektedir.

Kurşun Döktürme

Kurşun dökme adeti Şaman geleneklerinden kalmadır. Şamanlar yapılan bu işleme “Kut Dökme” anlamını taşıyan “Kut Kuyma” adını vermişlerdi. İnsana musallat olan kötü ruhların olumsuz etkisini ortadankaldırmaya yönelik olarak, çok eski dönemlerden beri uygulanan bir işlemdir. Kurşun dökme, kötü takıntılardan kurtarma yöntemlerinden biri olarak kullanılmış ve günümüzde de Anadolu’da halk gelenekleri arasında yerleşik ve zengin bir şekilde yaşamaya devam etmektedir.

Bu işlem, genellikle nazarı tedavi etme gücüne sahip (izinli, el almış) kişilerce yapılmaktadır. Bu işlemleri yapan kişiler izinli sayılır. Sadece kurşun da dökmezler. Şifa adına her işlemi yaparlar. Yaptıkları şifa işlemleri için elden ücret almaları uygun da görülmez. Bunun için, belirgin bir yerde kalınca bir yer minderi bulunur. Ücretler, hizmet
alan kişilerce bu minderin altına yerleştirilir.

 

Kaynak:

http://kursundokturmek.net/

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın