Kocanın zevcesine karşı en önemli vazifeleri

yorumsuz
281 views

Kocanın zevcesine karşı en önemli vazifeleri şunlardır:

Koca, zevcesine iyi muamele etmekle mükelleftir. Şayet birden fazla kadınla evliyse, gece beraber kalma, nafaka ve mümkünse herşeyde aralarında adaletle eşit muamele yapacaktır ki, buna “Kasm” denir. Efendimiz şöyle buyurmaktadırlar:Kimin yanında iki tane zevce olur da aralarında dengeli (âdil) hareket etmezse, kıyamet günü bir tarafı düşük (felçli) halde gelir.”

Tek hanımla evli kişinin üzerinde bir hanımın hakları varken, iki hanımla evlenenin de hanımlar arasında adalet ve eşitlikle muamele etme vazifesi bulunmaktadır. İnsan, bir kadının hakkını zor öderken, iki, üç, hattâ dört kadının haklarını hiç eksiksiz nasıl yerine getirecektir?

Kocanın zevcesine karşı en önemli vazifeleri ve sorumlulukları nelerdir ?

İslâm’ın müsaade ettiği şartlarda iki kadınla evlenmek kınanamaz. Fakat keyfî olarak, öbür kadına zulm ederek evlenmek hoş değildir. O kişinin kıyamette başına gelecekleri yukarıdaki hadis-i şerif güzelce beyan etmektedir. İki, üç, dört kadın arasında adalet gözetmek o kadar zordur ki, insan feleğini şaşırır. O kadınlardan biri genç ve güzel, biri çok zeki, bir diğeri ahmak olabilir. Hepsi terazinin kefesinde denk olsa bile, gönül mutlaka birine meyledecektir. Hani Nasreddin Hocanın meşhur fıkrası vardır:

Merhum hocamız zevcelerinin her birine gizlice birer mavi boncuk vermiş ve sakın bunu ortaklarına duyurma diye de tembihlemiş… Hanımlar zaman zaman sorarlarmış:

A efendi! Hangimizi çok seviyorsun?”Gün görmüş hoca kıh kıh güler ve şöyle dermiş: “Mavi boncuk kimde ise onu çok seviyorum!” Böylece kadınlar hoca beni daha çok seviyor diye mutlu olurlarmış. Çünkü hepsinde birer mavi boncuk vardır. Fakat birbirlerinin bundan haberi yoktur…

Yine Nebiler Serverinin bir hadîs-i şerifi bize ışık tutacaktır. Buyuruyorlar ki:

“- Bir adam bakireyi dul (zevce) üzerine nikahlayacak olursa, onun yanında yedi (gece) ikamet eder. (Yedi günden sonra) sıra gözetir. Dul ile evlenirse onun yanında üç (gece) kalır sonra nöbet tanzim eder.”

Zamanımızda bir kadınla geçinmek bile çok güç iken, iki veya üç kadınla evlenmek, derdin, belânın altına girmektir. İlk zevce veya ikinci zevce hasta olur, kocanın meşru isteklerini karşılayamazsa o başka. O zaman bir kadın daha almak erkek için gerekebilir.

Kafası olup aklı olmayan nice adamlar var ki, İlâm’ın birden fazla kadınla evlenmeye izin vermesine kızmakta, atıp tutmaktadır. Halbuki kendisi gizli gizli başka kadınlarla gezip tozmakta, evdeki hanımını aldatmakta, bunu erkekliğin şanından saymaktadır, İslam’ın çizdiği çerçevenin dışına çıkmamış olsa, kendi nefsini helâl yola tatmin edecektir. İkinci bir evliliği kabul etmediği için zina ile teselli bulmaktadır. Bu ise hayâsızlıktır. Şeytanı sevindiren, meleği küstüren, gazabı celbeden bir haldir.

Demek ki, İslâm’ın her emrinde bir hikmet, bir menfaat, insanlar hesabına bir kurtuluş vardır.

Beşer başını hangi kapıya vursa, feleğin minberine çıksa, güneşi bir şahin gibi avlasa, yine İslâm’dan başka bir kurtuluş bulamayacaktır..

Evet:

İslâm a kini vardır, taş atar, hicap duymaz. Yüreği buz kesilmiş, hiçbir ıstırap duymaz! Saplandığı bataklık irfan fukaralığı,

Zanneder ki herşeyi ben yaparım RAB duymaz!..

Efendimizden bir misâl:Müminlerin annesi Hazret-i Aişe (Radıyallahü An- hâ)’dan rivayet olunmuştur:

“Resülüllah (Sallallahü Aleyhi Ve Sellem) sefer yapmak dilediğinde, kadınları arasında kur’a atardı. Hangisinin oku çıkarsa berberinde onu (sefere) çıkarırdı. Onlardan herbir hanımı için bir gün taksimi yapardı.

Ancak Şevde binti Zem’a müstesna! Zira o, gününü Aişe’ye hibe etmişti.”

Demek ki, bir kadından fazla kadınla evlenen erkekler hanımlarına adaletle ve eşitlik ile muamele edeceklerdir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın