Kandil Gecesi

yorumsuz
569 views

Kandil Gecesi

Sevgili Peygamberimiz Hadîs-i Şeriflerinde şöyle buyuruyor: “Evlerinizde çok çok Kur’ân-ı Kerîm okuyunuz. Zira Kur’ân okunmayan evde hayır az, şer çok olur. O ev halkı dâima sıkıntı içindedir (huzursuzdur).” Peygamberimizin mübârek sözüne dikkat edersek evlerimizde huzurun neden bozulduğunu anlamakta hiç zorluk çekmeyiz kanaatindeyim. Evinde Kur’ân parıltısı olmayan, hânesinde Kur’ân’ın feyzi bulunmayan bir kimsenin kalb huzuru içinde yaşaması mümkün değil, düşünülmesi dahi muhaldir. Bir evde huzurun bulunması için önce Kur’ân’m emirleri yapılacak, yasaklanndan uzak durulacak, işte o zaman huzur aramak mümkün olacaktır.

Mevlid kelime manasıyla ‘doğum zamanı’ demektir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed’in doğduğu gece olması sebebiyle ön önemli gecelerden biridir.
www.dua.biz.tr
www.dualar.biz

Peki Mevlid Kandilinde neler yapılmalı?

Sadece mevlid kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur. İşte her kandil gecesinde yapılması gereken ibadetler:
1. Kur”ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur”ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

www.dua.biz.tr
www.dualar.biz

2. Peygamber Efendimiz (sas)”e salât ü selâmlar getirilmeli; O”nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

www.dua.biz.tr
www.dualar.biz

Kandil Gecesi
Kandil Gecesi

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

www.dua.biz.tr
www.dualar.biz

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah”ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

www.dua.biz.tr
www.dualar.biz

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.

www.dua.biz.tr
www.dualar.biz

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

www.dua.biz.tr
www.dualar.biz

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın