Kâfir

yorumsuz
326 views

Kâfir

  • Kâfir (inkarcı), İslâm dininin temel esaslarına inanmayan, Peygamberimizin peygam­berliğini kabul etmeyerek, onun Allah katından getirdiği emir ve yasakların hepsini veya bir bölümünü inkâr eden kişidir. Bu durum, dinimizin temel esaslarını beğenme­me, önemsememe ve değersiz sayma şeklinde de kendini gösterir.
    • Kâfir, “örten” anlamına gelmektedir. Kâfir kimse, gerçek ve doğruyu örttüğü, yanlış şey­lere inandığı için ona bu ad verilmiştir.
    • Kâfir, bilinçli bir şekilde gerçeği kabul etmez ya da görmezlikten gelerek onu örter. Kâfirlerin ahiretteki durumları yüce kitabımızda şöyle ifade edilmektedir:

Kâfir

“(Ayetlerimizi) inkâr etmiş ve kâfir olarak ölmüş olanlara gelince, işte Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların laneti onların üzerinedir. Onlar ebediyen o lanet içinde kalırlar. Artık ne azapları hafifletilir, ne de onların yüzlerine bakılır” (Bakara, 2/161-162).

“Onların durumu, gökten yoğun karanlıklar içinde gök gürültüsü ve şim­şekle sağanak halinde boşanan yağmura tutulmuş kimselerin durumu gibi­dir. Ölüm korkusuyla, yıldırım seslerinden parmaklarını kulaklarına tıkarlar. Oysa Allah, kâfirleri çepeçevre kuşatmıştır. Şimşek neredeyse gözlerini alıverecek. Önlerini her aydınlatışında ışığında yürürler. Karanlık çökünce dikilip kalırlar. Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah her şeye gücü yetendir” (Bakara, 2/19-20).

Kâfir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın