İlk Duaya Nasıl Başlanır

yorumsuz
250 views

İLK DUÂYA NASIL BAŞLANIR

Resûl-ü Ekrem (S.A.V.) duasına“Subhâne Rabbiyel’Aliyyil âlel Vehhâb” sözüyle başlardı.

Seleme bin Ekvâ (R.A.) şöyle diyor: “Resûl-ü Ekrem (S.A.V.)in“Subhâne Rabbiyel’Aliyyil âlel Vehhâb’’ demeden hiç bir duâya başladığını görmedim.

İlk Duaya Nasıl Başlanır

1.    Duâya Resûlullâh’m (S.A.V.) başladığı gibi başlamak.

2.    Duâya Besmele ile başlamak.

3.    Duâya Allâhü Teâlâ’ya hamd ederek başlamak.

4.    Salevâtı Şerife getirerek başlamak.

5.    Kendi dileklerini sonra söylemelidir.

Önce Allâh’m sıfatlarım, mübârek isimlerim, kuvvet ve kudretini, saltanatını dile getirmelidir. Peygamberimiz (Aleyhisselâm’a) Salevât-ı Şerîfe’den sonra dileklerini ve. sonra yine Salevât-ı Şerîfe ile duâsını bitirmelidir. Zira Allâhü Teâlâ, Resûlullâh’a getirilen iki Sa- levât-ı Şerîfe’yi kabul edince, duâ edenin ara yerdeki dileklerini de kabul eder.

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur:

Manâsı: “Allâhü Teâlâ’dan birşey istediğiniz zaman (duâ ettiğiniz vakit), benim üzerime Salevât-ı Şerife getirerek başlayınız. Çünkü Allâhü Teâlâ, iki dilekten birini kabul edince diğerini reddetmemek hususunda keremlidir. Yâni bir duayı kabul edince, diğer duayı da kabul eder. Resûlullâh’a (S.A.V.) getirilen salevâtı reddetmek (geri çevirmek kabul etmemek) Allah’ın şanından değildir. Resul’üne getirilen salevâtı mutlaka kabul eder. Onu kabul edince bizim isteklerimizi (dileklerimizi) de lütfen, keremen kabul buyuracaktır. Duâ eden kimsenin bunu bilmesi gereklidir.”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın