İlk dua etmeye nasıl başlanır

yorumsuz
1.290 views

İlk duâ etmeye nasıl başlanır?

Resûl-ü Ekrem Sallallâhü Aleyhi Vesellem Efen­dimiz şöyle:

“Subhâne Rabbiyel-AliyyiI-âlel-Vehhâb”

Sözüyle başlardı.

1.  Duaya Resûlullah’m (S.A.V.) başladığı gibi başla­mak.

2.   Duaya Besmele ile başlamak.

3.   Duaya Allâhü Teâlâ’ya hamd ederek başlamak.

4.    Saleı/âtı Şerife getirerek başlamak.

5.   Kendi dileklerini sonra söylemelidir.

İlk duâ etmeye nasıl başlanır?

Önce Allah’ın sıfatlarını, mübârek isimlerini, kuvvet ve kudretini, saltanatını dile getirmelidir. Peygamberimiz (Aleyhisselâm) a Salâvatı Şerifeden sonra dileklerini ve sonra yine Salavâtı Şerife ile du- âsım bitirmelidir. Zira Allâhü Teâlâ, Resûlullah’a ge­tirilen iki Salâvatı Şerifeyi kabul edince, duâ edenin ara yerdeki dileklerini de kabul eder.

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur:

Allâhü Teâlâ’dan bir şey istediğiniz zaman (duâ ettiğiniz vakit), benim üzerime Salâvatı Şerife geti­rerek başlayınız. Çünkü Allâhü Teâlâ, iki dilekten birini kabul edince diğerini reddetmemek hususunda keremlidir. Yâni bir duâyı kabul edince, diğer duâyı da kabul eder. Resûlullah’a (S.A.V.) getirilen salâvatı reddetmek (geri çevirmek kabul etmek) Allah’ın şânından değildir. Resûl’üne getirilen salâvatı mutlaka kabul eder. Onu kabul edince bizim isteklerimizi (dileklerimizi) de lütfen, keremen kabul buyuracaktır. Duâ eden kimsenin bunu bilmesi gereklidir.

ALLAH KULU DUÂ EDİNCE BOŞ ÇEVİRMEZ

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyuruyor:

Ma’nâsı: “Allâh’m rahmeti bol, keremi sonsuzdur. Bir kulu, ellerini kaldırıp yalvararak duâ ettiğinde Ce- nab-ı Hak, o kulunu hayırdan mahrum etmez (Yâni o kulunun duâsını kabul eder).” demektir.

Cenab-ı Hakkın kereminin, merhametinin son­suzluğuna bakınız ki kulu duâ ediyor, Allâh o kulu­nun duâsını kabul etmemekten hayâ ediyor, yâni duâsını kabul edeceğini bildiriyor. Resülullah’ın (S.A.V.) mübarek ifâdeleri böyle.

Buraya kadar okuduğumuz Hadis-i Şeriflerden öğreniyoruz ki, bir kul ihlâs ve samimiyetle gönlünü lam Allah’a vererek duâ ederse, Allah onun duâsını lütfen, keremen kabul buyuruyor. Çünkü, Allâh’tan daha kerim daha Rahim kim olabilir!.. Kuldan duâ olunca Mevlâ lütuf buyuruyor ve kulunun duâsını kabul ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın