İftar Duaları

yorumsuz
771 views

Oruç da îman şarttır. Bir de niyyet şarttır. Niyet­siz oruç olmaz. İslâmın beş şartından biri de Rama­nın ayında oruç tutmaktır.

Oruç, ibadet niyyetiyle, günün muayyen (belirli) ,saatlerinde (Sabah vaktinin başlangıcından güneş kıtıncaya kadar) kendisini yemekten, içmekten ve cinsi münasebetten korumak demektir.

İftar sofrasında ve orucumuzu tutup iftar ettikten sonra okuyacağımız dualar vardır bu dualar aşağıdakilerdir:

İFTAR SOFRASINDA OKUNACAK DUÂ

“Allâhümme, yâ vâsiel’mağfireti iğfirli, ueliuâlideyye ve lil’mü’minine yevme yekûmül hisâb, birahmetike yâ erhamer’râhimîn.”

Ma’nası: “Ey bağışlaması bol olan Allah’ı m. Beni anamı babamı ve bütün iman edenleri hesab gününde mağfiret buyur (bağışla)” demektir.

Bu duanın manasından anlaşıldığı gibi okumak çok faydalıdır. Bir de iftarı edince orucumuzu açınca şükür duâsı ederiz.

İFTAR EDİLİNCE OKUNACAK DUÂ

Alahümme, leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke te- uekkeltü ve alâ rızkıke eftartü. Ve savmel-ğadi min şehr-i Ramazane neveytü fağfırli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.

Ma’nası: “Ey Allâh’ım, senin rızân için oruç tuttum, sana îman ettim, sana tevekkülde bulundum, senin rızanla orucumu açtım. Ramazan-ı Şerîfîn yarınki günüme niyyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek gü­nahlarımı yarlığa (bağışla)” demektir.

Yâ Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Yâ Rab! Bütün ibâdetimizle  senden yardım isteriz. Bütün hayırlı işleri­mizde senin lütfunu bekleriz. Lûtuf eyle Yâ Rabbi!

Ramazanda mağfiretine eren kulların içine bizleri de  nasîb eyle Yâ Rabbi!

“Sübhâne Rabbike Rabbil-izzeti ammâ Yesı/ûn. Ve ‘•rlumün alel-murseliyn. Vel-hamdü lillâhi Rabbil-âle- ınıynel-fatihah”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın