Hoşa Giden Bir Şeyi Görünce Dua

yorumsuz
1.400 views

Hoşa Giden Bir Şeyi Görünce Okunacak Dua Nedir ?

Hoşa Giden Bir Şeyi Görünce Duanın Mansı: “Bütün iyilikler, nimetiyle tamam olan Allâhü Teâlâ Hazretlerine sonsuz hamdü senalar olsun” demek­tir.

İzâh:Hz. Âişe (R.A.) validemiz şöyle demiştir:Resûl-ü Ekrem (S.A.V.), kendisini sevindirici ve ho­şuna giden bir şeyi gördüğü zaman:Okunuşu: “El’hamdü lillâhillezî bi-ni’metihî tetimmüs- sâlihât” duasını okurlardı.

Bütün iyiliklerin, nimetlerin sahibi Allâhü Te- âlâ’dır. Her iyilik Cenâb-ı Hakk’m bir nimeti, her nîmet Cenâb-ı Hakkın bir lûtfudur. O halde muradına eren, is­tediği ve dilediği bir iyiliğe kavuşan, sevdiği bir işe nâil olan bir kimse akıllı ve uyanık olmalı ve hemen Cenâb- ı Hakka şükretmeli, Allâh’m lûtuflannın sonsuz oldu­ğunu, bütün havlü kuvvetin O yüce mevlâdan geldiğini hatırlamalıdır.

Resûlullâh’ın tâlim ettiği (öğrettiği) bu duâyı ezberlemeli ve devamlı okumalıdır.

Hoşa Giden Bir Şeyi Görünce Dua
Hoşa Giden Bir Şeyi Görünce Dua

Müslüman kardeşim! İnsanın sevdiği, hoşlandığı bir nimete kavuşması az bir şey midir? Öyle kimseler var­dır ki, bir isteği olunca, sevdiği bir dileği yerine gelince sanki dünyalar onun oluverir. Bütün dünyalar onun ol­muş gibi sevinir. İşte böyle bir zamanda akıllı Müslü- manlar hemen Cenâb-ı Hakka hamdederek şükrederler.

Sevgili Peygamberimiz (A.S.)’in yolu da budur. Bir dileği kabul olunca, sevdiği bir şeyi görünce ve sevdiği bir şeyden haber alınca yukarıda gördüğümüz duayı okurlardı. Biz de gafil olmayalım, her halde Cenâb-ı Hakka hamdedelim ve şükredelim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın