Hıdırellez akşamı ne yapılmalıdır ?

yorumsuz
424 views

Hıdırellez akşamı ne yapılmalıdır ?

5 mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır.(Eskiden kese içine para dikilip gül dibine gömülürmüş.) ya da açık cüzdan bırakılır. Böylelikle bolluk ve berekete ulaşmak, varlıklı kişiler olmak düşlenir. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır.Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.

Hıdırellez akşamı

5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.

5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.

Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

6 Mayıs günü ikindi zamanı Hıdırellezin bittiğine inanılır. Ancak eğlenceler hava kararıncaya değin sürer. Hızır uğrasın! dileği bolluk gelmesi anlamında kullanılır

Hıdırellez akşamı ne yapılmalıdır ?

İşte dilek dilerken ve Gül ağacına astıktan sonra edeceğiniz Dua…

Bismillahirahmanirahim

bin bir adım bir adım

allah bir adım adım

kerim kerem allah

başımda bir duman var

yardım eyle ya allah

la ilaha illallah muhammeden resullullah

yetiş imdadıma hızır ile

allah birsin sen kulla mişersin

biz gibi kulların yardımcısı sensin

hızır deryada erdim murada amin

Hıdırellez nedir? Ne zaman kutlanır?, Hıdırallez duaları nelerdir? ( 5 Mayıs 2014)

hıdırellezde ne yapılır, hıdırellez duası, hıdırellez nedir, hıdırellez ne demek, hıdırellez dilek, hıdırellez şarkısı, nevruz, hıdırellez nasıl kutlanır,

Dileklerin kabul olduğuna inanılan gün geldi çattı. Türk dünyasının mevsimlik bayramlarında biri olan Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs kutlanıyor. Hıdırellez’in UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne alınması amacıyla 2010 yılında çalışmalar başlatılmıştı.

Bu gece ellerinde dileklerinin yazılı olduğu kağıtları gül ağaçlarına asacak genç kızlar, camlarının önüne kırmızı kurdeleye sarılmış dilek bırakanlar olacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın