Gizli İlimler Nedir ?

yorumsuz
1.083 views

Gizli İlimler Nedir ?

Gizli ilimler tabiri, islam kültür geleneğinde “el-ulûmü’l-hafiyye” olarak anılan disiplinleri anlatım etmektedir.
bu disiplinler genellikle, büyü, kehanet, fal, astroloji, huruf ılmi, ebced ılmi, vefk ılmi, fizyonomi, tarot… gibi geleneksel kültürlerde sık rastlanan bilgi alanlarından oluşmaktadır.ancak bu alanlara duyulan ılginin çağdaş toplumlarda da çarem ettiği ve hatta teknik ve vasıtalar düzeyinde modernleştirildiği de gözlenmektedir…

söz gelişi, astroloji alanına ait uygulamalar büsbütün kompütarize edilmiş durumdadır. Buna enlem olarak astrofizikte göz müşteri başarıların kaydedildiği çağımızda astrolojiye duyulan kitlesel ılgi gözler önündedir. Ancak geleneksel saklı ılimlerin hem din hem de ılim ıle alakalı tartışmalı yönleri de gündemden hiç düşmemektedir.

Bir fazla ınsan bize soruyorlar ilimin Gizlisi mi olur diye…

bilim her şeyi açıklarmış. Ortaya serermiş. bilim niye gizliymiş.
her doğru her yerde söylenmez diye 1 şey vardır. Söylendiğinde ınsan fıtratına ve karakterine bağlı olarak fena yönde kullanılması ıhtimali vardır.

Gizli İlimler

Atom bombasının nasıl yapıldığı ve sırları her yerde yazıyor herkes tarafından biliniyormu?
insan DNA sının haritasının nerede ve nasıl çıkarıldığını kim kaç şahıs bilir. Yada 1 ılacın muhteviyatının oluşumunu kaç şahıs bilir ekonomi, Fezada seyahat eden mekiklerin ,uyduların, aygıtların elektronik programları halk oyuna ve herkesin bilgisine sunulurmu?

bu gün Coca Cola’nın karışımı dahi neredeyse dünyanın en aka sırrı gibi saklanırken. Hani ılim her şeyi açıklardı?

kısacası sanayi yani ılim casusuluğuna karşı alınan bütün bu önlemler gücü bilimsel( gücü ekonomi) kendisinde bulunduranların bu sırrı saklama çabalarından diğer 1 şey değildir..
insanların aka 1 çoğunluğu etraflarında saklı güçlerin bulunduğunu, giz dolu bilgi kaynaklarının olduğunu, kendi ıçlerinde açığa çıkmamış güçler taşıdıklarını ve bunlara benzer birçok özellikler ıçeren olguları hissetmişlerdir.

büyücülük, Maji, simya ve buna benzer konuları kapsayan saklı ılimler, ınsanın 1 çeşit diğer 1 dünyaya münasebetin ınançlarını ve orası ıle ıletişim kurmaya çalıştığı araçları ele alır.
insanların saklı bilgilere olan ınançları ılimin ılerlemesi ıle değişmiş, toplumdan topluma farklılıklar göstermiştir.

bir misal buraya dikkat…
bilim, elmanın ağaçtan düşüşünü yerçekimi ıle açıklar. O elmanın ağacın altından geçen belirli 1 ınsanın, 1 başkasının değil ılle de o ınsanın başına düştüğünün açıklamasına girişmez.
gizli ılimler, olayların bilimsel açıklamaları ıle ılgilenmezler. Vakalar üzerine kehanette bulunmakla onları önlemek veya teşvik etmekle uğraşırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2012

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın