Evlilikte Cinsel Eğitim

yorumsuz
2.509 views

EVLİLİKTE CİNSEL EĞİTİM

Evlenecek kimselerin düğünden önce cinsel eğitim alma­larının çok büyük önemi vardır.

Cinsî hayatı daha zevkli ve daha devamlı kılabilmek için cinsî arzuyu kuvvetlendiren amil ve unsurları bilmek, tanımak ve ona göre hareket etmek hem faydalı hem de zaruridir.

Yapılan araştırmalara göre yıllardır evli olduğu halde cin­sellik konusunda yalan yanlış bilgilere sahip insanların sayısı sanıldığından daha çok. Aynı zamanda modern toplumlarda da insanların büyük bir çoğunluğu normal bir cinsellik bilgisi olmadan yetişmekteler. Ayrıca cinselliğin duygusal bakımdan son derece yüklü gerginlik yaratan bir konu oluşu da en açık düşünceli aileleri bile bu konuda çocuklarına sağlam bilgiler­den alıkoyduğunu göstermektedir. Sağlam bilgiler edineme­yen eşler, cinsel yaşamlarını cehennem azabına çevirmiş olur­lar. Oysa sağlıklı bir aşk hayatı uyumlu bir evliliğin sürmesin­de önemli etkenlerden biridir. Cinsel yaşamdaki anlaşmazlık evliliği uyumsuzluğa sürükleyen ve çiftleri mutsuz eden fak­törlerin başında geldiğinden bu yüzden yanlışlardan kaçın­mak ve yaşamı mutluluğa götürebilmek için cinsellik konu­sunda yeterli bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü bugün­kü toplumların karşı karşıya olduğu sorunların başında sağ­lıksız cinsel yaşam gelmektedir.

Evlilikte Cinsel Eğitim
Evlilikte Cinsel Eğitim

Eşlerin çoğu cinsel hayatlarına çeşni katmaya çalışmaz­lar, Bunun da çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerini sırf bil­gisizlik, bazen de gizli suçluluk duygulan ya da utangaçlık ol’ duğu söylenebilir. Oysa eşlerin cinsel hayatlarının sıkıcılığı giderek öylesine katlanılmaz bir dereceye ulaşabilir ki, eşlerin

Evlilik ve Cinsel Hayat

Biri ya da her ikisi evlilik dışı eğlenceler aramaya koyulabilir­ler. Çünkü cinsellik bir alışkanlıktır ve belirli bir tek düzelik içine girerse, hangi durumda olursa olsun sıkıcı olur. Cinsel konularda hâlâ sürüp giden bilgisizlik aslında kişiler arası ilişkiler karşısındaki akıl almaz kayıtsızlığa bir örnektir. Kişi­nin temel cinsel birleşme tekniklerini öğrendikten sonra cin­sellikteki gerekli duyarlılığı ve kendini sevdiği ile paylaşmak isteğine kavuşabilir. Cinsel bilgisizlikten kurtulmak kolaydır ama pek çok kimse, nedense yeni yeni birleşme pozisyonları denemekten, yeni zevk kaynakları aramaktan çekinir. Bunun nedeni, çoğunlukla eskiden kalma tutkulardır.

Anadolu’da kız ve erkekler cinsellik ile ilgili bilgileri dü­ğün gününden kısa bir müddet önce sağdıç ve yengeden alır­lar. Düğün gününe kadar ailesinden cinsellikle ilgili herhangi bir bilgi alamayan gence adetâ düğün töreninin bir parçası olarak kısa ve öz cinsel eğitim verilir. Evlilikte cinselliğin normal olduğu vurgulanarak, yöresel geleneklere göre büyük­lerin evlilik ile ilgili deneyim ve bilgileri gençlere anlatılır. Bu bilgileri damada sağdıç, geline ise yenge verir. Sağdıcın mut­lu bir aile kurmuş olan ve ailesine bağlı kimselerden seçilme­sine özen gösterilir. Yenge ise gelin veya annesi yahutta geli­nin kan akrabası olan evli bir kadın tarafından seçilir. Sağdıç düğün süresince damada, yenge de geline zaman zaman evli­lik, gerdek gecesi ve cinsellikle ilgili bilgiler verir.

Bunun için sağdıç seçilecek kişilerin çok iyi tespit edil­mesi gerekir. Ama cinsellik konusunda yetersiz ve bilgisiz bi­risinin sağdıçlığı hiçbir şey ifade etmez. Yol gösterme açısın­dan kendileri bile doğru dürüst bir şey bilmeyen sağdıçların yeni evlenenlere ne derece faydalı olacağı da meçhuldür. Ama gerçekten olgun, tecrübeli, bilgili erkek ve hanım sağdıcın damat ve geline çok faydalı olabileceği de unutulmamalıdır. Yine de evlenecek gençlerin evlilik ve zifafla ilgili sağlıklı ve güvenli bilgiler alabilmesi için evlilik ve cinsellikle ilgili kitap ya da değişik kaynaklardan bilgilenmesi en doğru yoldur.

Kaynak:

İslama Göre Evlilik ve Cinsel Hayat

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın