Evde Kimse Olmadığında Verilecek Selam

yorumsuz
3.536 views

EVDE KİMSE OLMADIĞINDA VERİLECEK SELÂM NASIL OLMALIDIR ?

Manâsı: “Selâm, dünya ve âhiret selâmetliği bize ve Allah’ın iyi kullarına olsun” demektir.Bir kimse evine geldiğinde şâyet evde selâmına karşılık verecek kimse yoksa:“Esselâmü aleynâ ue alâ ibadıllâhıs-sâlihîn”diyerek kendi verdiği selâmın karşılığını yine kendi cevab vermiş olur ve kendisinin böyle demesi gereklidir.

Allâhü Teâlâ, “Nûr Sûresi”nin 61.nci âyet-i kerîme­sinde şöyle buyuruyor:

“Evlerinize girdiğiniz zaman, (evde kimse olmazsa) Al­lah tarafından mübarek kılınan (Allah’ın selâmıyla) kendi­nizi selâmlayın.”

İşte bu âyet-i kerîme bize bildiriyor ki, evlerimizde şâyet ev halkımızdan kimse bulunmadığı zaman eve gelince yukanda öğrendiğimiz şekilde selâm vermemiz gerekli olduğunu öğretmektedir. Her müslüman kendi evine Allâh’m (C.C.) ve Peygamberin (A.S.) emir buyur­duğu şekilde bereket ve selâmetle gelmek elbetteki is­ter. O hâlde öğrendiğimiz şekilde dikkatli olalım…

Evde Kimse Olmadığında Verilecek Selam
Evde Kimse Olmadığında Verilecek Selam

SELÂM GEREKLİDİR

Hz. Enes (R.A.)in rivâyet ettiği Hadis-i Şerîf de:Sevgili Peygamberimiz (A.S.), Hz. Enes’e (R.A.) şöyle buyurmuştur:

Manâsı: “Oğlum, (evine) ailenin (çoluk çocuğunun) ya­nına girdiğin zaman selâm ver ki, sana ve ev halkına be­reket olsun” demektir.Bu Hadîs-i Şerîf, bir Müslümanm evine nasıl gelece­ğini ve eve gelme usûl ve kâide (kural)larını bildirmek­tedir. Evine Cenâb-ı Hakk’m mübârek ismini anarak ge­len kimse, elbette ki evinde huzur bulur, selâmetlik bu­lur. Sıkıntıdan kurtulur, saygı ve hürmet bulur. Evinde kalb ve gönül rahatlığı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın