Dua

yorumsuz
286 views

Dua Nedir ?

Dua bir şuur halidir
Dua,insanın Yüce yaratıcı ile irtibat halinde olmasıdır.Dua kul ile Allah arasında bir haberleşme,bir diyalog,bir köprü,bir nevi konuşmadır.Dua insanın kendisini doğru olarak tanıması,varlık içinde nereye ve hangi konumda bulunduğunun farkında olmasıdır.

Varlık aleminde yaratılmışların en mükemmeli insandır.İnsan yeryüzünün halifesidir.Yani Yüce Yaratıcı adına yeryüzünde iş gören bir varlıktır.İnsan dışındaki bütün varlıklar insana hizmet etmektedir. İnsan yaratılmışların en şereflisidir. İnsan yüklendiği büyük görevleri yerine getirebilmesi için çok geniş kapsamlı olarak donatılmıştır. İnsana maddî-mânevî sayısız kabiliyetler verilmiştir.

Bu durum onun görevinin büyüklüğünden dolayıdır. Bu büyük görev de; Yüce Allah’ın, varlıkları yaratma amacına uygun şekilde yaşamaktır.

İşte dua, insanın bu durumun farkına varması ve buna uygun bir hayat yaşamasının bir ifadesidir. Bu sebeple dua Hz. Peygamber (sav) tarafından “kulluğun özü” şeklinde nitelendirilmiştir.Dua fıtrîdir

Dua,Dualar
Dua,Dualar

Dua ve Dualar Hakkında

Yani, insanın tabiatında, yaratılışının hamurunda vardır, eşyanın tabiatı gereğidir. Allah, dua ihtiyacını insanın hamurunun mayasına koymuştur. İnsanın olduğu her yer ve zamanda dua da vardır. Dua insanlık kadar eski, insanlık kadar yaygındır. Tarihin hiçbir döneminde, dünyanın hiçbir yerinde dili, dini, ırkı, kültürü, medeniyeti ne olursa olsun insan dua’dan uzak kalmamıştır. Nefes alıp-verme, yeme içme, uyuma, gülme ağlama, sevme nefret etme.. gibi maddî manevî ihtiyaçlar ve duygular nasıl insandan ayrılmaz özellikler ise dua da öyle bir şeydir.

Dua,Dualar,Dua Nedir ? İnsanın yüce yaratıcımız Allahla irtibat kurması halidir,insan oğlu nezaman dara düşse Allaha dua etmeli ondan yardım istemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ağustos 2012

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın