Dua Bizim Kurtarıcımız

yorumsuz
390 views

Dua Bizim Kurtarıcımız

Niçin dua ederiz,dua etmenin insana faydası nedir,nasıl dua edilir,dua bizim kurtarıcımız olacaktır.Rabbimiz, kâinata bir hidayet güneşi olarak gönderdiği Efendimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam’ın izini takip etmeyi, tavsiye buyurduğu kaynaklardan içmeyi, içirmeyi, faydalanmayı, faydalandırmayı bize nasip buyursun.

Yüce Mevlamız Kuran-ı Kerim’inde: “Duanız olmasaydı ne ehemmiyetiniz olurdu.” “Allah’ın fazlından isteyin.”, “Bana dua ediniz ki kabul edeyim.” buyuruyor.Hadis-i kudsîde de: “Bana dua etmeyene gazap ederim.”, “Kulum bana dua edince onunla beraber olurum.” buyurmuşlardır.

Dua eden insan bilmelidir ki, dualara cevap veren bir Kâdir-i Hakîm vardır. Onun duasına göre derman yetiştirir.

Resulü Ekrem (s.a.v.) Efendimiz buyuruyor:

“Acele etmediğiniz taktirde duanız kabul olunur. Dua ettim fakat kabul edilmedi şeklindeki sözler duanın kabul olunmasına mânidir.”

Bir insanın, duasının kabul edilip edilmediğini bilmemesine rağmen, “Dua ettim de kabul olunmadı.” demesi Cenabı Hakk’a karşı büyük bir edepsizliktir. Belki Cenabı Hakk istenilen şeyin dünyada hayırlı olmadığını bildiğinden duasının bedelini ahirete bırakmıştır; bunun karşılığında bizim bir şey söylemeye hakkımız olabilir mi?

Helal lokma yemek, duanın kabul olunmasının şartlarından biridir. Çünkü Kâinatın Efendisi (s.a.v.), Sa’d b. Ebî Vak- kas (r.a.)’a: “Lokmanı helal yap, dua ilahi huzurda kabul edilir.” buyurmuşlardır.

Dua Bizim Kurtarıcımız
Dua Bizim Kurtarıcımız

Yine diğer bir hadis-i şeriflerinde: “Zarurette kalanlar  Ellerini kaldırıp “Ya Rabbi! Ya Rabbi!” diye İsm-i A’zam’ı okuyarak dua ederler. Halbuki onların yediği, içtiği ve giydiği haram okluğu halde, nasıl olur da duaları kabul olunur; İsm-i A’zam’ı okuması ona ne fayda verir?” buyuruyor.

Dua Bizim Kurtarıcımız,Dua etmenin önemi,Dualar,Dua hakkında bilmek istedikleriniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın