Dua

yorumsuz
534 views

İslâmda dua etme­nin kıymeti ve dualarımız

Dua,

bir insanın can sigortasıdır diyebiliriz. İnsa­noğlu sıkışıp daraldığı zaman tek kurtuluşu dualarda  arar. Bu duygu her insanın yaradılışında yaradılış mayasında vardır. Bir Kafirin, kopkoyu bir dinsizin, en alçak bir ahlaksızın bile sıkışıp daraldık­ları zaman dua etmeleri bunun en açık bir delili ve en kuvvetli bir isbatıdır.

Cenab-ı Hak,bir Ayet-i Kerimesinde:

“Üd’uniy estecib leküm = Ey Mü’min kullarım, bana dua ediniz ki, duanızı kabul edeyim!” buyuruyor.

Allahü Teala, bu emriyle mü’min ve Müslüman kullarının dua etmelerini istiyor. Bu Allah emri gös­teriyor ki, insanoğlunun yaradılış hamuruna dua et­mek ihtiyacı Allahü Teala tarafından konulmuştur.

Cenab-ı Hak, yine Ayet-i Kerimesinde:

Bazı kimseler tanırız ki, benim günahım çok, du­am kabul olur mu? Allah benim duamı kabul etmez. Ben günâhkarım gibi sözler konuşurlar.

Bu gibi endişeler, böyle kuşkular çok yersiz. Çok yanlıştır. Bunlar hep bilgisizliğin câhilliğin verdiği korkulardır.

Allahü Teala ne emrediyor:

“Bana el açıp yalvaran, dua eden kulumun duasını kabul ederim.” buyuruyor.

Şu halde Cenab-ı Hakkın kulundan istediği duadır. “Bana dua ediniz ki, duanızı kabul edeyim. Bana el açıp yalvaran kulumun kulumun duasını kabul ederim”emirleri duâ etmemizin gerekli olduğunu bildirir.

Dua ve Dualarımız

Her akıllı Müslüman, kendi saadeti, selameti için çok çok dualar etmek mecburiyetindedir. Hata ve gü­nahlarımız çoktur, duamız kabul olmaz diye bir şübhe ve tereddüde düşmek hiç de doğru ve akıllıca bir hareket değildir. Çünkü, Allahımızın ayetleri önü­müzde okunup durur. Bizler dua edersek Allah dualarımızı kabul eder. Allah, kullarından dua etmele­rini istiyor. Dualarını kabul edeceğini beyan ediyor. Açık açık kullarına bildiriyor.

Dua etmenin Allah nazarında o kadar çok kıymeti, o kadar büyük değeri vardır ki, bu hususta Resulullâh Efendimizin çok emirleri vardır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın