Din Nedir ?

yorumsuz
176 views

Din Nedir,Dinin Gayesi

DİNİN TARİFİ:

Din, akıl ve şuur sâhibi insanları, kendi irâde ve ar­zuları ile bütünüyle hayır olan şeylere sevk eden İlâhî bir nizâmdır.

DİNİN FAYDASI:

Bizlere yaradılışımızdaki kutsal gâyeyi, vazife mes’uliyetimizi, hayır ve şerrin ne olduğunu öğretip iradeli insan olarak yetişmemizi sağlamaktır.

Hakka inanma bereketiyle yaratılışlarındaki öz cevheri koruyarak kalblerini ve dünyâyı bir gül- şen hâline getirmişlerdir. Daha ileri seviye kazanan sâlih ve sâdık­lar da, meleklerden öte yüce derece ve ınevkîlere nâil olmuşlardır.

DİNİN HEDEFİ (gâyesi):

Din:

İnsanla beraber doğup, insanla be­raber dünyadan kalkacak, fert ve cemiyete, ekmek, su ve hattâ so­luduğu hava kadar lüzumlu ve gereklidir. Tarihin ne kadar derinliği­ne inersek inelim, hiçbir dinsiz cemiyete tesadüf etmemiz mümkün değildir. Cenâb-ı Hakk’ın insanoğluna en büyük ikrâmlarının başın­da iman nîmeti gelir.

Böylece onlar, yaratılıştaki temel ihtiyacı tatmîn eden en güzel saâdet neş’elerine ulaşmışlardır. Allah’ın bildirdiği Hak Din bu dere­ce mühimdir. Sonuç olarak Din: Doğrudan doğruya dünya ve Âhiret saadetini temin etmektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın