Cuma Namazı Hakkında

yorumsuz
289 views

Cuma Namazı Hakkında

Cuma günü tüm müslüman alemi için mübarek gün olarak kabul edilmiştir. Günlern en hayrılısından biridir. Cuma gününde müslümanlar için zorunlu bazı ibadetlerde vardır. Bunlardan biride Cuma namazıdır.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Cuma namazı tek başına kılınan bir namaz değildir. Cemaat ile birlikte kılınması gerekir. Cuma namazı öğle vakti kılınır. Cuma namazı 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat cuma sünneti, 4 rekat son öğle namazı, 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere tam 16 rekattır. Öğle zamanı geldiği zaman ezan okunduktan sonra ilk olarak cuma namazının sünnetine niyet edilerek, 4 rekat ilk sünneti kılınmaya başlanır. İlk sünnet kılındıktan sonra müezzin ikinci ezanı okur. Ezan okunduktan sonra cemaat ve imam birlikte içinden ezan duasını okurlar. İmam hutbeyi okur.

Daha sonra imam cemaate cuma namazı farzı niyeti ile 2 rekat namaz kıldırır. Cuma namazının farzıda diğer namazlardaki farzlarla aynıdır. Farz kılındıktan sonra son 4 rekatlık sünnet kılınır. Farzdan sonra, “Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya” diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir namazı kılınır. Öğle namazının farzı gibi aynen namaz kılınır. Sadece niyet farklıdır. Son olarak, öğle vaktinin sünneti niyetiyle, 2 rekat sünnet namazı kılınır. Cuma Namazı nasıl kılınır bilmeyen müslümanlar için kılınış bu şekildedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın