Cenazeyi Kabre Koyarken Okunacak Dua

yorumsuz
597 views

CENÂZEYİ KABRE KOYANLAR

Cenazeyi Kabre Koyarken Okunacak Dua

Bismillâhi ue alâ milleti Resûlillâh

duâsmı okurlar. Cenâzeyi taşıyan ve defnedenler bu duâyı okuyarak hareket ederler.

Bu şekilde duâ ederek Cenâb-ı Hakka ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S.)e bağlılığı düşünerek cenâze taşımak insanların cenazeden ibret almalarını sağlar.

Allâhümme innî es’elüke bihakkı hakkıke ve bihakkı kibriyâike uebihakkı cemâlike ve celâlike ve bihakkı cûdike ve fadlike ve keremike yâ kadîmel-ihsâm yâ sâdıkalvâ’di- Vemiyn. Lâilâhe illâ erite sübhâneke inni kürıtü minezzâli- miyn. Allâhümme ecib dâveti bi-hurmetismıkel’azıym. Ve bi-hurmeti Muhammedin sallallâhü teâlâ aleyhi ueselleme ve alâ alihî ve sahbihî ecmeîyn. Velhamdülillâhi rabbil’âle- miyn. Velâ haule uelâ kuuuete illâ billâhil’aliyyirazîym.

Cenazeyi Kabre Koyarken Okunacak Dua

Okuduğumuz bu Kabir ve 52.nci gece duasında 52.nci gece diye bir ma’nâ geçmediği gibi, Kabir duâsı anlamına gelen bir kelimede bulunmamaktadır.

Cenazeyi Kabre Koyarken Okunacak Dua
Cenazeyi Kabre Koyarken Okunacak Dua

Ancak halkımız arasında 52,nci gece duası olarak bu dua okuna gelmiş ve devamlı bu duayı – Kabir duası, 52.nci gece duası diye ölmüşlerinin ruhlanna okuyup veya okutup bağışlamaktadırlar.

Ey Dost! İslâmda asıl olan niyyettir. Bir müslüman ölmüşleri için hayır hasenat yapabilir. Kur’an okuyup okutabilir. Dua ve istiğfarda bulunabilir. Yapılan bu hayırların ölmüş olan bir müs- lümanın ruhuna çok fayda ve yararı da olmaktadır ve olacaktır.

Cenazeyi Kabre Koyarken Okunacak Dua nedir ve nasıl okunmalıdır ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın