Cenaze Namazının Kılınma Şekli

yorumsuz
216 views

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Herkes mutlaka bir gün ölecektir. Tüm insanlar doğdudu gibi büyüdüğü gibi aynı zamanda öleceklerini bilir. Biz müslümanlar ise ölen kişiler arkasından bir takım ibadetleri yerine getiririz. Bunlardan biride Cenaze Namazıdır.

Cenaze Namazının Kılınma Şekli

Cenaze namazı ölen müslümanlar için kılınır. Ölen kişinin cenaze namazının kılınması için bazı koşullarında uygun olması gerekir. Ölen kişi eğer vücud olarak tam değilse yıkanmaz ve cenaze namazı kılnımaz. Kalan parçalar kefene sarılıp gömülür. Cenaze namazında mefta önde bulunmalı imam ve cemaat ise onun karşısında durmalı. İmam meftanın göğüs hizasına gelecek şekilde karşısında durur. Sadece cenaze namazında rukü ve secde yoktur. Yani tüm namaz ayakta kılınır. Abdest alındıktan sonra cenaze namazı 4 tekbir ve kıyamla eda edilerek başlar.

Bu aşamada cemaate ölen kişinin cinsiyeti söylenir. Ona göre niyet edilir. Ölen kişi kadınsa hatun kişi adına diye niyet edilerek başlanır. Daha sonra cemaat imamın arkasından tekbir getirir. İlk tedbir getirilirken eller kulaklara kadar kaldırılıp sonra göbek altında eller bağlanır. Daha sonra Sübhâneke, “ve celle senâüke” ile okunur. Bundan sonra ise eller kaldırılmadan ikinci bir tekbir alınır. Bu tekbirleri imam âşikâr, cemâat ise gizli alır. “Allâhumme salli ve Allâhumme bârik” okunur. Bundan sonra üçüncü tekbir alınır ve Cenaze duâsı okunur. Cenaze duâsını bilmeyenler burada “Allâhumme innâ nesteıynüke” yi yâni kunut duâsını veya duâ niyeti ile Fâtiha-i şerîfeyi okurlar. Daha sonra dördüncü tekbir alınır, eller yan tarafa bırakılıp selâm verilir. Cenaze Namazınının Kılınma şekli bu şekildedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın