Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

yorumsuz
315 views

Cenaze Namazı

Dünya üzerinde yaşayan her insan bir gün mutlaka ölümü tadacaktır. Ölen kişi arkasındanda müslümanlar için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Bunların en başında ise Cenaze Namazı gelir.

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Cenaze namazı kılınması için bazı şartlar vardır. Ölen kişinin müslüman olması gerekir. Ölen kişinin cenaze namazını kılmak üzere meftanın imam ve cemaatin önünde bulunması gerekir. Ve meftanın tam olarak bulunması gerekir. Eğer meftanın vücudunun büyük bir bölümü yoksa mefta yıkanmaz beze sarılır ve gömülür. Cenaze namazı kılınmaz. Cenaze namazının kılınışı ise 4 tekbir ve kıyamla eda edilerek başlanır. Sadece bu namazda rüku ve secde yoktur. Tamamen ayakta kılınır. İmam ölünün göğüs hızasında durur. Arkada ise cemaat bulunur. Cemaate ölünün cinsiyeti duyrulur. Ona göre niyet edilir. Eğer mefta erkek ise er kişi niyetine kadın ise hatun kişi niyetine denerek niyet edilir. Daha sonra cemaat imamın arkasından tekbir getirir. İlk tedbir getirilirken eller kulaklara kadar kaldırılıp daha sonra göbek altında eller bağlanır. Daha sonra Sübhâneke, “ve celle senâüke” ile okunur.
Bundan sonra eller kaldırılmadan ikinci bir tekbir alınır. Bu tekbirleri imam âşikâr, cemâat ise gizli alır. “Allâhumme salli ve Allâhumme bârik” okunur. Bundan sonra üçüncü tekbir alınır ve Cenaze duâsı okunur. Cenaze duâsını bilmeyenler burada “Allâhumme innâ nesteıynüke” yi yâni kunut duâsını veya duâ niyeti ile Fâtiha-i şerîfeyi okurlar. Daha sonra dördüncü tekbir alınır, eller yan tarafa bırakılıp selâm verilir. Cenaze Namazını Nasıl Kılınırı bilmeyen müslümanlar için kılınış bu şekildedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın