Büyük Günahlar Fücur

yorumsuz
456 views

FÜCÛR (Günah, yalan, bütünü parçalamak)

Fücûr ve fecr, bir şeyi genişliğine yarıp parçalamaktır. Kur’an bu yarıp parçalamanın pozitif kısmını fecr ve tefcîr kelimeleriyle ifadeye koyar ki Türkçe’deki fecir ile yeri-taşı yararak kaynak sular çıkarmak anlamındaki kullanımlar bu cümledendir, (bk. İsra, 90-91; Yasin, 34; Infitar, 3; Bakara, 187; Fecr, 1) Kelimenin negatif kullanımına gelince, burada fücûr şeklini görüyoruz.

Kuran bunu, birliği-bütünlüğü par­çalamak ve bu parçalama uğruna yalan, kötülük vs. gibi ne- gativiteler sergilemek anlamında kullanır. Elmalılı, fücûrun bu Kur ansal anlamım ifadeye koyarken şöyle diyor: “Fücûr, haktan sapıp hak yolunu yarmak ve hak nizamından çıkıp fısk ve isyana düşmektir. Bilhassa zina, yalan vs. gibi edepsizlikler yoluyla şer ve isyana düşmeye fücûr denir.” (Elmalılı, 8/5857)

Kuran, fücûru takvanın karşıtı olarak da kullanır.

Büyük Günahlar Fücur

Nuh suresi 27. ayet fâcir kelimesini keffâr (şiddetli kâfir) kelimesiyle nitelemekte ve bu tipin insanları dalâlete yani karanlığa ittiğini söylemektedir. Abese 42. ayet de fece- re yani fâcirlerle kefere yani kâfirler arasında irtibat kurar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın