Büyük Günahlar Cürüm

yorumsuz
334 views

CÜRÜM (Günah, haksızlık, çirkinlik)

Türkçe’de cürüm diye yerleşen ve genelde suç, günah anlamlarında kullanılan bu kelimenin aslı cerm ve cürm dür.

Cerm ve cürmün esas anlamı henüz olgunlaşmamış meyvayı ağaçtan kopararak veya keserek almaktır. Zaman içinde cerm her türlü haksız ve çirkin iktisap için kullanılır olmuştur.

O halde cürmün özünde haksızlık, iyiye ve güzele ters davranış yatar.

Cürme bulaşana mücrim denir. Cürm kökünden türe­yen kelimeler içinde en çok kullanılanı bu mücrim (çoğulu: mücrimûn) kelimesidir. Başka bir ifadeyle, cerm ve cürm ke­limeleri ve türevleri 60 küsur yerde kullanılır; bunların 50 küsuru, tekil ve çoğul halde, mücrim kelimesidir.

Fışkın zaman zaman imana mukabil kullanılması yanın­da cürm bir yerde İslam’a mukabil kullanılmıştır, (bk. Ka­lem, 35)

Cürme reva görülen cezalar son derece ağırdır. Bunlar içinde şiddetli azap, hor ve hakir olma (En am, 124), sonsuz ve kesiksiz azap (Taha, 74; Zuhruf, 74; Kamer, 47; Rahman, 41, 43; Secde, 12) ve nihayet Allah’ın intikamına maruz kal­mak vardır, (bk. Rum, 47; Secde, 22)

Ve toplu felaketler de mücrimlere gelen azaplar cümle- sindendir. (bk. A’raf, 84; Yusuf, 110; Nemi, 69; Duhan, 37; Ahkaf, 25)

Büyük Günahlar Cürüm

Mücrimlerin böylesine korkunç azap ve tehditlere maruz kalmaları şaşırtıcı değildir. Kur an, en nefret ettiği kötülük­lerin büyük bir kısmım mücrimlere izafe etmektedir. Bunlar içinde Allah’a iftira (Hûd, 35; Yunus, 17), haktan nefret, haksızlığa destek (Enfal, 8; Yunus, 82), kibirlenmek su­retiyle azmak (A’raf, 133; Yunus, 75; Câsiye, 31), servet ve refahla şımarmak yani teref (Hûd, 116) vardır.

Batacak memleketlerde, çökecek medeniyetlerde mücrimler, özellikle en büyük mücrimler köşe başları­na gelir. Bu, Allah’ın bir oyunudur ve mücrimlerin ba­tış belirtisidir, (bk. En’am, 123) Aynı ayete göre, köşe­leri tutmuş mücrimlerin en belirgin bozuklukları dü­zenbazlık, hile, sahtekarlık ve ikiyüzlülüktür.

Kur’an, en büyük mücrimler meselesinde bu sürekli beli- rişi, tüm medeniyetler ve yönetimler için bir çöküş ve aldanış süreci olarak tanıtmaktadır, (bk. En am, 123)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın