Bayram Namazı Nasıl Kılınmalıdır

yorumsuz
242 views

Bayram Namazı Nasıl Kılınmalıdır

Müslümanlar için dini bayramlar büyük bir coşku ve kardeşlik havasında kutlanan günlerdir. Aynı zamanda dini bayramların İslam dini için belli yapılması gereken ibadetleri vardır. Bunlardan biride bayram sabahı kılınması gereken bayram namazlarıdır. Bayram Namazı Nasıl Kılınır konusuna gelirsek.

Bayram Namazının Kılınışı

Bayram namazı bayramın ilk günü sabah kılınması gereken bir namazdır. bayram namazı toplam 2 rekattan oluşur. Abdest aldıktan sonra öncelikle yapılması gereken niyet etmektir. Bayrama göre niyet edilmelidir. Mesela eğer kurban bayramında isek “niyet ettim Allah Rızası için kurban bayramının namazını kılmaya, uydum imama” denerek niyet edilir. Daha sonra imamın arkasında cemaatle düzgün bir saf oluşturulur.

Sonra imam Allahu Ekber diyerek ellerini havaya kaldırdığında cemaatte Allahu Ekber diyerek elleri havaya kaldırır ve göbeğin altına indirerek eller bağlanır. Bu sırada Subhaneke okunur. Daha sonra 3 kere olmak üzere tekbir getirilir. Tekbirden sonra imam Fatiha ve bir sure okur. Daha sonra tekrar 3 tekbir getirilir ve ruküya ardındından da secdeye gidilir. Ve oturulur. Oturusta imam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina duasini okuyarak önce saga, sonra sola selam verip namazi bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Ramazan bayrami namazinin kilinisi da bunun gibidir. Sadece niyeti degisiktir. Bayram Namazı nasıl kılınışı bu şekildedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 28 Nisan 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın