Allahın Sevdiği İki Kelime

yorumsuz
10.445 views

Subhânallâhi ve bihamdihî. Subhânallâhil’azıym.

Ma’nâsı: “Allâhü Teâlâ’yı teşbih ederim, hamd O’na muhsusdur. Azim olan Allah’ı teşbih ederim” demektir.

İzah:

Subhân: “Noksan sıfatlardan tenzih etmek, uzak tutmak” demektir. Aynı zamanda kemâl sıfatlarla mutasıf olmak manâlarını içine alır. Subhân, Cenâb-ı Hakk’ı bütün eksikliklerden, noksanlıklardan uzak tutarak. bütün kemâl ve yükseklik, yücelik ifade eden sıfa  ve niteliklerle vasıflamak demektir.

Hamd: Bütün varlıkların Cenâb-ı Hakk’a öğme ve senâda bulunmaları demektir. Öğme ve öğülme hakkı ancak Allah’a mahsusdur. Bütün varlıkların hamdetmeleri (öğmeleri) Allâh’a aittir. Hamd geniş manâlı bir kelimedir ki, hamd ancak Allâh’a yapılır.

Bu iki kelimelik teşbih hakkında Buhâri ve Müslinin rivayet ettiği Hadis-i Şerifde: Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyuruyor:

Ma’nâsı: “Dilde-lisanda hafif, terazide ağır gelen, Ruh man olan Allah katında (yanında) sevimli olan iki kelime vardır ki, o kelimeler: “Sübhânallâhi ve bihamdihî Subhâ- nallâhil’Azîm” kelimeleridir.”

İşte Müslüman kardeşim! İki kelimeden ibaret olan yukarıda okuyup öğrendiğimiz

Subhânallâhi ve bihamdihî. Subhânallâhil’azıym.

(Sübhânallâhi ve bihamdihî, SübhânallâhirAzîm) duâ ve teşbihinin fazileti bu kadar büyüktür. Bir zikir, bir duâ ki, onun sevab ve fazileti Sevgili Peygamberimiz tarafından bilhassa beyan edilmiştir, bundan büyük zikir ve duâ olmaz.

Şu halde her müslüman gece ve gündüz ne zaman ki, dili boş, kendi meşguliyeti az hemen bu yukarıda geçen teşbih ve zikri bol bol okusun. Hiç boşa vakit-saat geçirmesin. Allâhü Teâlâ yanında en sevimli olan, Allâh’m en çok sevdiği bu iki kelimelik zikri-duâyı okusun. Kim yukarıda geçen iki kelimelik duâyı okursa Al- lâh indinde en sevimli, en kıymetli bir kul olmaya namzet olur. Allâh cümlemize nasip etsin. Âmin!..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın