Allah’ı niçin sevmeliyiz ?

2 yorum
1.881 views

Allah’ı niçin sevmeliyiz?

Şimdi düşünelim: bizi yaratan ve sayısız nimetler veren kimdir? Bizi akıl ve düşünce gibi üstün yeteneklerle donatan ve diğer varlıkları hizmetimize veren kimdir? Hiç şüphe yok ki, Allah Teala’dır. O halde, en çok sevgiye layık olan da O’dur. Bunun için O’nun her şeyden daha çok sevmeliyiz.

Allah’ı sevmek, O’nu bilmeye ve tanımaya bağlıdır. Çünkü insan, ancak bildiğini ve tanıdığını sever. Bunun için Allah’ı sevenler ancak O’na inananlardır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de söyle buyurulmuştur.

Allah’ı niçin sevmeliyiz?

“İnsanlar arasında Allah’ı bırakıp O’na koştukları eşleri ilah olarak benimseyenler ve onları, Allah’ı severcesine sevenler vardır. Mü’minlerin Allah’ı sevmesi ise hepsinden kuvvetlidir.”

Allah’ı niçin sevmeliyiz?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Allah’ı niçin sevmeliyiz ? (2 Yorum)

  1. bir kadın düşünün. kocası çok zengin. villa köşk yat ferrari,hizmetçiler,uşaklar,arabalar şoförler,kürkler pırlantalar altınlar elmaslar neler neler almış karısına.
    aynı kadını başka bir hayatta düşünün, kocası fakir, ev döküntü araba yok, açlık sefalet var. ama adam çok temiz dürüst ve karısınıda çok seviyor. sadık şevkatli ve çok iyi bir koca.
    Sorum şu. o kadın zengin olan ilk kocasını mı daha çok sevmeli, yoksa fakir olan öbür adamımı daha çok sevmeli. YANİ biz ALLAH’ı sayısısız maddi nimetler için mi sevmeliyiz. maddi imkanlar ve sağlıklı bir vücut için mi ALLAH’ı çok fazla sevmeliyiz. yoksa çok sevmemizi gerektirecek başka sebepleride var mı ?eğer sırf bu yüzden ALLAH’ı çok sevmeliysek, o kadın zengin olan kocasını çok daha fazla sevmeli, ve bağlanmalıdır. fakir adamı sevmesi gerekmiyor.

  2. Bi örnek daha vermek istiyorum. bizler ALLAH’ın sayısız nimetleri için çok sevmeliyiz diyenler. o halde en çok ALLAH’ı sevmesi gerekenler zengin iş adamları ve para babaları olmalıdır. fakir gariban ve kötürüm olan insanlar ALLAH’ı daha az sevmelidir. Çok fazla sevmek hatta Yunus’un Mevlana’nın aşkıyla yanıp tutuşmak zenginlerin görevi olmalıdır. kötürüm ve fakir olanlar normal sevgi ile ALLAH’ı sevseler dahi yeterlidir. Yani Tez’inizi göre bu cevaplarla çürütürler. bambaşka sebepler olmalı. çok başka sebepler