Allah görülebilir mi ?

yorumsuz
241 views

Allah görülebilir mi ?

Allah, dünyada veya ölüm sonrasında görülebilir mi?

Kuranın yaklaşımı esas alınırsa bu soruya verilecek cevap şu olur: Hayır. Böyle bir şey hiçbir insana nasip olmamıştır ve olmayacaktır. İnsan, manevî olgunluğu ve tekâmül çizgisinde­ki yeri oramnda Allah’ın ancak, tecellilerine (varlık ve oluştaki belirişlerine) tamk olabilir. Kur’an, Allah‘ı görmenin, en büyük peygamberler de dahil, hiç kimseye nasip olmadığım açıkça söy­lemektedir. Kurandaki ifadeler insanın Allah’a, O’nu görmek üzere yönelme gayretinden bahseder; fakat gördüğünden veya göreceğinden söz etmez.

Allah görülebilir mi ?

Ölüm sonrası elde edeceğimiz görüş, Allah’ı görmek değil, O’nun tecellilerinde daha üst aşamalara tanık olmaktır. Esa­sen, her üst boyut bir alt boyuttan daha üstün tecelliler taşır. Fakat unutmamak lazım ki, boyutlar sonsuzdur. Her boyu­tun üstünde bir başka boyut vardır. İnsan, bütün boyutları ta­mamlayamaz ki varlığın yaratıcısını görebilsin.

Bir hadiste: ‘Habbinizi, şu ayı tartışmasız gördü­ğünüz gibi göreceksiniz.” deniyor. Bunu nasıl açıklarız?

Bu sözün Hz. Peygamber’in ağzından çıktığını tartışmasız kabul etsek bile, hadis, Allah’ın görüleceğini değil görülemeye­ceğini ispat eder. Orada, gerçekten çok ilginç bir beyan vardır. “Allah’ı, şu ayı gördüğünüz gibi göreceksiniz” deniyor. Bi­liyoruz ki, ayın ışığı güneşten yansıyan ışıtır; ayın kendi ışığı değildir. Peygamberimiz, “güneşi gördüğünüz gibi” veya ,rbirbirinizi gördüğünüz gibi göreceksiniz” demedi.

Anlaşılan odur ki, hadiste bahsedilen görme, yine bir tecel­liyi seyretme olayıdır; aslı ve zatı görme olayı değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın