Akşam Namazı Nasıl Kılınmalıdır

yorumsuz
244 views

Akşam Namazı Nasıl Kılınmalıdır

Müslüman alemi için namazlar ibadet açısından oldukça önemlidir. “Namaz Dinin Direğidir” Hadisinde de anlatıldığı gibi namaz İslam dini için olmasa olmazlar arasında yer alır.

Bir günde kılınması gereken ve ibadet açısından zorunlu olan 5 vakit namaz vardır. Bunlar sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı , akşam namazı ve yatsı namazlarıdır. Şimdi ise konumuz olan akşam namazına gelelim. Akşam namazıda diğer tür namazlarda olduğu gibi bir müslüman için farz olan bir ibadettir. Şimdi Akşam Namazının Nasıl kılındığı hakkında bilgi verelim.

Akşam Namazının Kılınış Şekli

Önce yapmamız gereken abdest almak. Abdest aldıktan sonra ise akşam namazı için niyet etmemiz gerekiyor. İlk olarak 3 rekat farz olduğu için “Niyet ettim akşam namazının bugünki farzını kılmaya diyerek” niyet edilir. Niyet edildikten sonra “Allahu Ekber” diyerek “iftidat tebdiri” alınır. Daha sonra ise “Sübhaneke” okunur. Sonra Euzü besmele çekilir ve ardından Fatiha Suresi okunur. Ardından namaz suresi okunur. Ruküya eğilinir ve secdeye gidilir sonra tekrar ayağa kalkılarak 2. rekata geçilir. Farz olan 4 rekat kılındıktan sonra sünnete geçilir. Sünnet içinde yine aynı şekilde niyet edilir ve aynı adımlar tekrar uygulanır. Akşam Namazının Kılınışı bu şekildedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın