Akşam namazı hakkında

yorumsuz
243 views

Akşam namazı hakkında

Müslümanlar için namaz, kılınması farz olan en önemli ibadetlerden biridir. Bir gün içinde sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere tam beş vakit namaz vardır. Tüm namaz vakitlerini gibi akşam namazıda oldukça önemli ve kılınması farz olan namazlardandır . Akşam namazı 3 rekat farz 2 rekat sünnet olmak üzere toplam 5 rekattır.

Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Şimdi ise akşam namazının nasıl kılındığı hakkında biraz bilgi verelim. Öncelikle tüm namazlarda olduğu gibi akşam namazında da önce abdest alınır. Daha sonra niyet edilir. İlk olarak 3 rekat farz kılındığı için niyet ettim akşam namazının bugünkü farzını kılmaya denir. Daha sonra “Allahu Ekber” diyerek “iftidat tebdiri” alınır. Bundan sonra adım adım önce Subhaneke okunur. Daha sonra Euzü Besmele çekilir. Fatiha Suresi okunur. Ardından Namaz Suresi okunur. Rüku’ya eğilinir ve bundan sonra Secdeye eğilinir. Sonrasında ise ayağa kalkılarak ikinci rekate başlanır. Namazın farzzı bu şekilde kılındıktan sonra sünnete geçilir.
2 rekat sünnet için de yapılması gereken öncelikle yine niyet etmektir. Niyet ettim akşam namazının bugünkü sünnetini kılmaya denir. Bundan sonra yapılacak olnalar farzdaki yaplanların aynısıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın