Adem A.S’ın Kurandaki Duası

yorumsuz
283 views

ADEM (A.S.)ın KURAN DAKİ DUÂSI

Allâh’m (C.C.) Yüce Peygamberi Âdem (A.S.) Cennetteki yasak meyveden yiyip de Cennetten yeryüzüne indirildiği zaman Yüce Rabbma şöyle yalvarıp niyâz ederek duâ ediyordu:

Rabbena zalemnâ enfüsenâ ve inlem tağfır lenâ ve ter- lınmnâ lenakünenne minel hâsiriyn.

Adem A.S’ın Kurandaki Duası Ma’nâsı:

“Ey Yüce Rabbimiz! Kendi canımıza yazık etli 1?, öz nefsimize zulmettik. Eğer, Sen bizi bağışlamaz ve esirgemez, acımazsan, biz ziyan edenlerden, hüsran içinde kalanlardan, her şeyini kaybedenlerden oluruz.”

Hz. Âdem (A.S.) ile Hz. Havva Validemiz, Cennette mutlu bir hayat yaşıyorlardı. İnsanın en büyük düşmanı olan şeytan-ı aleyhillâ’neh bunlara bir düşmanlık (‘deyim ve kandırayım da Cennetten çıkartayım diye uğraşmaya başladı. Günler, aylar uğraşırken bir gün Ilavvâ validemize yaklaşıp:

Adem A.S’ın Kurandaki Duası

“Şu ağacın meyvesinden yerseniz bir daha bu Cennetten çıkmayacaksınız, hiç ölüm yüzü görmeyeceksiniz, devamlı olarak Cennette kalacaksınız ve Allah’ın Meleklerine benzeyeceksiniz” diye aldatmaya ve o yasak ağacın meyvesinden yedirmeye uğraştı. Onlar da o yasak meyveden yediler ve Cenâb-ı Hak, kendilerini Cennetten çıkarıp yeryüzüne indirdi.

Cenâb-ı Hak, Hz. Âdem (A.S.) ile Havvâ validemizi yukarıdaki duânın yüzü suyu hürmetine affedip bağışladı. Hz. Âdem (A.S.)in tevbesini kabul etti.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın