Abdesti bozan durumlar nelerdir

yorumsuz
340 views

Abdesti bozan durumlar nelerdir

İbadet etmek için aldığımız abdest bazı durumlarda bozulmaktadır. Bu yüzden abdesti bozan durumlar ile ilgili bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Hangi durumlarda abdest bozulur?

Bir çok durumda abdest bozulmaktadır. Bunlardan biri küçük veya büyük tuvalet ihtiyacını gidermektir. Çok küçük bir miktar dahi olsa tuvalette ihtiyaç giderildiğinde abdest bozulmaktadır ve ibadet etmek için abdestin yeniden alınması gerekmektedir. Abdestli olup olmadığını hatırlamamak da abdestin bozulma nedenlerinden biridir.

Eğer abdest aldıktan sonra abdesti bozan durumlar ile abdestinizin bozulup bozulmadığını hatırlamıyorsanız abdestinizi tekrar almalısınız. Vücutta kanayan yara veya irin de abdesti bozmaktadır. Küçük bir miktarda dahi olsa abdestin tazelenmesi gerekmektedir.
Abdesti bozan durumlar arasında bir tanesi de uykudur. Bir kişi abdest almış ve uyumuşsa kalktığında abdestini yenilemesi gerekmektedir. Uyku süresinin bir önemi yoktur. Uykuda olan kişi ne yaptığını bilmediği ve hatırlamadığı için abdestinin bozulması durumuna karşı her zaman kesinlikle uyandıktan sonra abdestini tazelemesi gerekmektedir. Abdesti bozan bir diğer eylem ise cinsel ilişkiye girmektir. Bu durumda gusül abdestinin de alınması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın