99 Derda Deva Dua

yorumsuz
671 views

BU DUÂ 99 DERDE DEVADIR

99 Derda Deva Dua Ma’nâsı: “Güç ve kuvvet yalnız ve yalnız Allâhü Teala’nındır (Allâhü Teâlâ’dandır). ”

99 Derda Deva Dua İzah:

Ebû Hüreyre (R.A.)ın rivayet ettiği Hadis-i Şerifde : Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyuruyor:

“(Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh) duası (99) doksan dokuz derde devadır; bu dertlerin en küçüğü kalbdeki üzüntüdür.”

Bu mübarek duâyı okuyan kimsede hiç bir üzüntü, keder ve elem diye bir dert kalmaz.

İbni Ebid’Dünya’nm Ebû Hüreyre’den (R.A.) rivayet ettiği Hadis-i Şerifin metninin tamamının yukarıda klişelerini koyduk.

Duâların rivayet edildiği Hadis-i Şeriflerin baş ve son kısımlarını da bir çok dualarda klişelerini, Arabça metinlerini koyduk ki, okuyucu Müslüman kardeşlerimizin daha da inanarak okumalarını sağlamış olalım.

Müslüman kardeşim! Duâlar, bizim can sigortamızdır. Çok çok duâ okumaya alışalım. İnsanın göğsündeki daraltıyı, kalbindeki sıkıntıyı, gönlündeki üzüntüyü ve kederi hangi ilaç giderebilir? Hiç bir ilaç gideremez. Bu dertler ancak ve ancak Sevgili Peygamberimizin (Aleyhisselâm) yukarıda okuduğumuz bize öğrettiği mübarek duâyı okuyarak giderebiliriz.

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)in mübarek duâsını dikkat edersek “99 derde devadır, bu dertlerden en hafifi,en küçüğü gönül sıkıntısı, gönül darlığı, elem ve hüzün üzüntüdür” buyuruyorlar.

“Lâ havle velâ kuvvete illâ biîlâh” duasını okuyan kimsenin üzüntü ve kederi kendiliğinden izâle olur gider.

Yine Hz. Ali (R.A.) Efendimizin rivayet ettiği bir Hadis-i Şerif, Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz, şöyle buyuruyor:

Ma’nâsı: “Her kim ki, her hangi bir şeyden mahzun olup üzülürse (herhangi bir şey kendisini üzerse o üzüntünün gitmesi için): “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” duasını okusun” emrini vermiştir. Demek ki, bu duâ üzüntülerimizin gitmesi için bire bir devâdır.

Yine diğer bir Hadis-i Şerif de bu duâ hakkındadır.

Tabarâni’nin rivayet ettiği Hadis-i Şerifde:

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz, şöyle buyuruyor:

Ma’nâsı: “Allâhü Teâlâ’nm kendisine bir nimet verdiği kimse; o nimetin kendisinde devamlı kalmasını isterse çok çok: “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” duâsmı okusun” demektir.

Müslüman kardeşim! İşte sizlere “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh” duâsınm büyüklüğünü bildiren üç tane Hadis-i Şerifi manâlarıyla birlikte yazıp bildirdik.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın